pojazd na bazlie longboardu

W czwartek, 20.12. 2018, w Galerii Sfera odbyła się premiera prototypu pojazdu elektrycznego licealistów z Bielska-Białej. Uczniowie bielskiego Liceum im. Stefana Żeromskiego wygrali ogólnopolski konkurs organizowany przez Fundację OnBoard 365.

Konkurs polegał na zaprojektowaniu i zbudowaniu karoserii  dla lekkiego pojazdu elektrycznego. Kluczowym elementem drewnianego podwozia prototypu jest longboard. Licealiści stanęli w szranki ze studentami uczelni technicznych i artystycznych z całej Polski. Wygrali konkurs na projekt, a 20 grudnia 2018 pokazali swój prototyp. Premiera cieszyła się sporym zainteresowaniem mediów, imprezę relacjonowało między innymi TVN24 i TVP

Ideą konkursu było pokazanie, że zbudowanie ekologicznego pojazdu nie jest trudne, a przyszłość transportu to pojazdy lekkie, elektryczne, skrojone na miarę realnych potrzeb użytkowników i możliwości coraz bardziej zakorkowanych miast. Dlatego np. świetnym rozwiązaniem często już stosowanym na zachodzie jest longboard z napędem elektrycznym.   Można wnosić go ze sobą do autobusu czy metra, a co najfajniejsze, wykonany jest z naturalnego drewna  – mówi Mariusz Poznań, prezes OnBoard 365.

Twórcy fundacji myślą o stworzeniu w Bielsku-Białej innowacyjnej infrastruktury pozwalającej na swobodne używanie longboardów elektrycznych do transportu i rekreacji. Planują otworzenie wypożyczalni, stacji ładowania i współpracę z władzami miasta, w celu stworzenia sieci tras rekreacyjno-komunikacyjnych. Już dziś uczą dzieci, młodzież i dorosłych  całorocznego poruszania się na deskach na śniegu, asfalcie i trawie.

Zwycięski team to czterech konstruktorów: Piotr Pietras, Michał Ciągała, Mateusz Wirkijowski i Jan Konior.  W stworzeniu aluminiowej ramy pojazdu pomogła firma Avionic. Prototyp będzie można oglądać  w Galerii SFERA do końca lutego 2019.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>